Wyświetl

21 milionów – rekordowe odszkodowanie za guza na głowie?

21,5 milionów dolarów otrzyma prawdopodobnie pewien amerykański biznesmen, który został uderzony w głowę przez automatyczne drzwi na statku wycieczkowym. Linie Holland America Line muszą wypłacić rekordowe zadośćuczynienie ponieważ amerykański Sąd Rejonowy uznał, że doszło do zlekceważenia bezpieczeństwa pasażerów.

Do wypadku doszło cztery lata temu, w 2011 roku na pokładzie statku Holland America MS. James Hausman, przechodząc przez łącznik, został uderzony w głowę przez otwierające się szklane drzwi. Lekarz, do którego udał się poszkodowany stwierdził, że turysta ma stłuczoną twarz i ukruszony ząb. Choć wypadek nie wyglądał groźnie, poszkodowany nie stracił przytomności, nie upadł ani nie odniósł żadnych innych poważniejszych widocznych obrażeń, jego adwokat twierdzi, że po wypadku cierpiał on na bardzo silne bóle głowy i problemy neurologiczne, w tym częsta utrata równowagi i ogólne zmęczenie.

Sąd uznał winę strony pozwanej i przyznał Hausmanowi rekordowe odszkodowanie – 21,5 miliona dolarów – 16,5 miliona zadośćuczynienia za straty moralne oraz 5 milionów za przeszłe oraz przyszłe bóle i „rozpacz emocjonalną”.
Prawnicy Holland America Line oceniają, że kontuzja turysty to wypadek, zaś wyznaczoną jest nadmierna i zapowiedzieli apelację.

Co może mieć jednak duże znaczenie, w toku dochodzenia okazało się, że do podobnych wypadków dochodziło na statku dość często, więc wyrok Sądu i nałożona kara ma zasygnalizować przewoźnikowi, że bezpieczeństwo pasażerów powinno być jego głównym celem, a nie zysk firmy.

Jeżeli masz pytanie dotyczące podobnej sprawy, możesz poprosić o kontakt naszego eksperta. Wprowadź numer telefonu w polu poniżej.

lub podaj swój adres email:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *