Wyświetl

Odszkodowanie po alkoholu

Odszkodowanie po alkoholu – szansa na wypłatę

Towarzystwa ubezpieczeniowe surowo traktują poszkodowanych, którzy byli „pod wpływem”. Najczęściej sprowadza się to do tego, że odszkodowanie po alkoholu po prostu nie jest wypłacane. W większości ubezpieczeń od następstw nieszczęśliwych wypadków i innych ubezpieczeń dobrowolnych, stan po spożyciu alkoholu wyłącza odpowiedzialność ubezpieczyciela. Zapis stosowany w większości Ogólnych Warunków Ubezpieczenia był więc zmorą wszystkich poszkodowanych, którzy pozwolili sobie na kieliszek wina lub wieczornego drinka.

W odpowiedzi na rosnące wymagania klientów i skargi dotyczące odmowy wypłaty odszkodowania po alkoholu, towarzystwa ubezpieczeniowe masowo wprowadzają do swoich polis nowe rozwiązanie. Lawinową popularność zdobywa tak zwana klauzula alkoholowa. Klauzula jest zapisem, w którym towarzystwa ubezpieczeniowe zgadzają się na wypłacenie kosztów odszkodowania, pokrycie kosztów leczenia i wypłacenie odpowiedniego świadczenia z polisy NNW swoim klientom także wtedy, gdy byli pod wpływem alkoholu.

Oczywiście dodatkowa usługa dodatkowo kosztuje. Przyjęcie do ochrony kolejnego czynnika ryzyka, wpływa na poziom składki. Klauzula alkoholowa potrafi spowodować wzrost ceny polisy aż o 35% w stosunku do ceny początkowej, a i tak nie ma gwarancji, że wypłacane odszkodowanie nie będzie zaniżone. To jednak nie odstrasza Klientów, którzy masowo sięgają po dodatkowe zapisy zwłaszcza w zakresie polis turystycznych i wakacyjnych.

Co się nie zmienia?

W kwestii odszkodowania po spożyciu alkoholu nie ma zmian w zakresie wypadków komunikacyjnych. Prowadzenie auta po spożyciu jest nie tylko szalenie nieodpowiedzialne, ale jest także traktowane jako wykroczenie lub przestępstwo w świetle ustawy prawo o ruchu drogowym, ustawy o wychowaniu w trzeźwości oraz (a może przede wszystkim) kodeksu karnego. W sytuacji, której kierowca spowoduje wypadek, będąc pod wpływem może zapomnieć o otrzymaniu pieniędzy z polisy prywatnej. Alkohol bardzo utrudni także wypłatę pieniędzy z autocasco.

Dodatkowo, osoby, które spowodowały wypadek będąc w stanie nietrzeźwości mogą spodziewać się regresu ubezpieczeniowego. Towarzystwo, nie dość że wypłaci zadośćuczynienie osobom poszkodowanym z OC sprawcy wypadku, to jeszcze zapewne zwróci się do niego o wyrównanie strat.

Także dla osoby poszkodowanej, będącej po spożyciu, odszkodowanie z OC sprawcy wypadku będzie pomniejszone o przyczynienie. Temat przyczynienia po spożyciu alkoholu poruszaliśmy już tutaj:  http://blogpowypadkowy.pl/przyczynienie-wplywa-odszkodowanie/

Temat odszkodowania po alkoholu nadal budzi sporo kontrowersji. I niestety poza specjalnymi wyjątkami w których klient wykupi dodatkową klauzulę, stan po spożyciu działa na niekorzyść poszkodowanego. Niewykluczone, że towarzystwa ubezpieczeniowe również do polis OC wprowadzą swego rodzaju wyłączenia, jednak na takie rozwiązanie trzeba jeszcze trochę poczekać.

Jeżeli masz pytanie dotyczące podobnej sprawy, możesz poprosić o kontakt naszego eksperta. Wprowadź numer telefonu w polu poniżej.

lub podaj swój adres email:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *