Wyświetl

Regulacje na rynku odszkodowań

Zaniżanie odszkodowań oraz odmawianie wypłat przez ubezpieczycieli od lat było czynnikiem rozwoju kancelarii odszkodowawczych. Ich dokładna liczba nie jest znana, ale prawdopodobnie oscyluje wokół kilku tysięcy i ciągle rośnie. Według rzecznika finansowego nadszedł odpowiedni moment aby wprowadzić odgórne regulacje na rynku odszkodowań.

Trudno nadal wskazać dokładne statystyki jeśli chodzi o liczbę kancelarii, ponieważ podmioty działające na rynku odszkodowań występują w różnych formach, od jednoosobowych działalności gospodarczych po spółki notowane na GPW – informowała parę lat temu Justyna Halaś, dyrektor biura Polskiej Izby Doradców i Pośredników Odszkodowawczych i od tamtego czasu nic się nie zmieniło.

Do tej pory to rynek tak naprawdę regulował sposób działania i warunki współpracy z kancelariami. O odgórnym nałożeniu pewnych sztywnych ram w środowisku mówiło się już od dawna, jednak wygląda na to, że tym razem sprawa nabiera tempa. Rzecznik finansowy chce uregulować działalność kancelarii i przedstawia bardzo konkretne propozycje.

odszkodowań

Aleksandra Wiktorow, rzecznik finansowy, przedstawiła na konferencji prasowej projekt założeń nowej ustawy o doradztwie odszkodowawczym. Jej głównym celem są oczywiście  regulacje na rynku odszkodowań i ochrona interesów osób korzystających z usług kancelarii odszkodowawczych. Niestety, obecnie w związku z brakiem takich przepisów, jest tak, że kancelarię odszkodowawczą może złożyć praktycznie każdy. Założenie działalności gospodarczej w CEIDG to żaden problem. Pojawia się więc pytanie, czy taka osoba ma określona wiedzę. Podpowiadaliśmy niedawno [url=http://blogpowypadkowy.pl/przedstawiciel-do-spraw-odszkodowan-na-co-zwracac-uwage/]10 rzeczy, na które zwrócić uwagę u doradcy ds. odszkodowań[/url]. Regulacja miałaby sprawić, że taka lista nie byłaby lub byłaby w ograniczonym stopniu potrzebna.

Projekt rzecznika przewiduje przede wszystkim stworzenie spisu kancelarii odszkodowawczych i powołanie samorządu, który będzie nadzorował prowadzenie takiej działalności. Jedna z propozycji dotyczy również ograniczenia prowizji, które takie firmy potrącają z uzyskanych odszkodowań. Zdarzały się bowiem umowy, gdzie prowizja sięgała 50 % + VAT z uzyskanego odszkodowania. Standardowo prowizje sięgają 20 – 30 %, przynajmniej w tych firmach o ugruntowanej pozycji, które nie „naciągają” swoich klientów.

Jeżeli masz pytanie dotyczące podobnej sprawy, możesz poprosić o kontakt naszego eksperta. Wprowadź numer telefonu w polu poniżej.

lub podaj swój adres email:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *