Wyświetl

Zmiany w przepisach – okres próbny dla nowego kierowcy.

4 stycznia 2016 roku w życie wejdą kolejne zmiany w przepisach ruchu drogowego, tym razem dotyczące młodych stażem kierowców, posiadających prawo jazdy kategorii B. Między innymi zostaną oni objęci aż dwuletnim okresem próbnym, liczonym od dnia otrzymania prawa jazdy.

Okres próbny dla świeżo upieczonych kierowców to między innymi oczywiście ograniczenia prędkości. Nowi kierowcy będą mogli przekraczać:
•50 km/h na terenie zabudowanym,
•80 km/h poza terenem zabudowanym,
•100 km/h na autostradzie i dwujezdniowej drodze ekspresowej.

Powyższe limity mają obowiązywać nawet w sytuacji, w której znaki w terenie zabudowanym będą wskazywać dozwoloną wyższą prędkość. Jeżeli w ciągu dwuletniego okresu próbnego kierowca popełni dwa (zaledwie dwa?) wykroczenia drogowe, okres próbny zostanie wydłużony o kolejne dwa lata! W przypadku popełnienia trzech wykroczeń lub jednego przestępstwa w ruchu drogowym – kierowcę czeka automatyczne cofnięcie prawa jazdy i odbycie kursu od początku.

Czy kierowcy z wydanym wcześniej prawem jazdy również będą objęci okresem próbnym?

Okres próbny będzie dotyczył także kierowców, którym kiedyś zabrano uprawnienia do prowadzenia samochodu.

Oprócz okresu próbnego – początkujący kierowcy przez pierwsze 5 lat będą musieli być szczególnie ostrożni – w razie uzbierania 24 punktów karnych stracą prawo jazdy. Owa granica będzie także obowiązywała kierowców, którzy uzyskali uprawnienia przed 4 stycznia 2016 roku – jeżeli przekroczą limit, będą musieli odbyć w ciągu miesiąca od przekroczenia liczby punktów kolejne szkolenie. W przeciwnym wypadku – uprawienia zostaną utracone bezpowrotnie.

Szkolenia dla kierowców z krótkim stażem

Kierowca nie skończy nauki po kursie na prawo jazdy – między czwartym a ósmym miesiącem po otrzymaniu uprawnień będzie musiał przejść szkolenia teoretyczne oraz zajęcia praktyczne w ośrodkach doskonalenia techniki jazdy, za które zapłaci łącznie 300 zł (odpowiednio – 100 zł oraz 200 zł). Zajęcia z teorii będą dotyczyły również bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a szkolenie w praktyce – zagrożeń w ruchu drogowym.

Kurs doszkalający będzie potwierdzony oczywiście odpowiednim zaświadczeniem, które kursant będzie zobligowany pokazać staroście do końca ósmego miesiąca po uzyskaniu prawa jazdy.


Zielony listek oznakowaniem początkującego

Naklejka z zielonym listkiem znów ma być znakiem rozpoznawczym kierowców początkujących. Symbol będzie musiał być naklejony z przodu i z tyłu każdego auta, jakie będzie prowadził kierowca objęty okresem próbnym (w ciągu jego pierwszych 8 miesięcy) – nie ma znaczenia, kto jest właścicielem pojazdu. Auto będzie musiało być każdorazowo znakowane, jeżeli będzie je prowadził kierowca dopiero zaczynający swoją przygodę za kółkiem.

Brak symbolu będzie karany mandatem w wysokości 500 zł.

Prawo jazdy po 4 stycznia 2016? Nie podejmiesz pracy jako kierowca

Przez pierwszych osiem miesięcy okresu próbnego kierowca nie będzie mógł podjąć pracy zarobkowej za kółkiem – jako kierowca pojazdu określonego w prawie jazdy kategorii B.

Zmiany, jakie zostaną wprowadzone w nowym roku, sprawiają, że prawo jazdy nadal nie będzie bardzo łatwe do uzyskania – ale za to, o wiele łatwiej będzie je stracić. Narażają również świeżo upieczonych kierowców na dodatkowe koszty (chociażby opłacenie kursu doszkalającego).

Jeżeli masz pytanie dotyczące podobnej sprawy, możesz poprosić o kontakt naszego eksperta. Wprowadź numer telefonu w polu poniżej.

lub podaj swój adres email:

1. Administratorem Twoich danych osobowych udostępnionych za pomocą formularza jest Polskie Centrum Odszkodowań sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-508), przy ul. Puławskiej 39 lok. 40, e-mail: biuro@pco.info.pl, tel. +48 22 659 33 43.

2. Twoje dane osobowe są przetwarzane na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. w oparciu o niezbędność przetwarzania do celów związanych z kontaktem w sprawie zgłoszenia odszkodowawczego.

3. Twoje dane będą przetwarzane nie dłużej niż do czasu podjęcia decyzji co do nawiązania współpracy, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.

4. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

5. Administrator zastrzega sobie prawo zamiany niniejszego regulaminu, przez opublikowanie jego nowej wersji na stronie internetowej.

6. Wszelkie pytania dotyczące niniejszego regulaminu prosimy kierować na adres: biuro@pco.info.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz kredyt we frankach?
Jest spora szansa na to, że możesz otrzymać zwrot nadpłaconych rat. Kompletowanie dokumentów. Oszacowanie roszczeń. Analiza umowy kredytowej. Zadzwoń 222500899
Dziękujemy za zainteresowanie bezpłatną analizą umowy kredytu. Na podany adres mailowy wysłaliśmy prośbę o potwierdzenie adresu mail.
Szanujemy Twoją prywatność. Żadne informacje nie zostaną ujawnione podmiotom trzecim.
Don't miss out. Subscribe today.
×
×
WordPress Popup Plugin