Wyświetl

Dokumenty niezbędne do otrzymania odszkodowania

Dokumenty niezbędne do otrzymania odszkodowania

Aby zgłosić roszczenie i uzyskać jak najwyższe zadośćuczynienie i rentę niezbędne jest zgromadzenie właściwej dokumentacji, czyli aby rozpocząć proces likwidacji szkody musimy mieć dokumenty potrzebne do otrzymania odszkodowania.

Najczęściej bywa tak, że osoby uprawnione (występujące o odszkodowanie, zadośćuczynienie, rentę), podejmując starania osobiście, są w stanie uzyskać dużą część niezbędnej dokumentacji znacznie szybciej niż profesjonalny pełnomocnik. Jest to trochę kuriozalna sytuacja, niemniej jednak występująca w praktyce. Poszkodowani, osobiście zwracając się o dokumenty do organów ścigania (policja, prokuratura) czy placówek służby zdrowia etc., oszczędzają sporo czasu. Pełnomocnik natomiast wszelkie sprawy załatwia przede wszystkim drogą listowną (rzadziej osobiście) – droga listu, który często przez długi czas leży w tego typu instytucjach, czeka na otwarcie lub przekazanie do uprawnionej osoby, jest zdecydowanie dłuższa.

Co zrobić po wypadku?

Zdajemy sobie sprawę, że tuż po wypadku człowiek rzadko zachowuje spokój i pamięta o kompletowaniu dokumentacji, zwłaszcza jeśli są ranne osoby. Gdyby jednak tak się zdarzyło, że mamy do czynienia z lekką stłuczką lub jest na miejscu osoba opanowana, poniżej lista dokumentów i formalności, które dobrze jest załatwić „od ręki”.

Dokumenty niezbędne do otrzymania odszkodowania od sprawcy i policji

W pierwszej kolejności muszą być ustalone okoliczności zdarzenia:

 • określenie sprawcy zdarzenia
 • sygnatura sprawy policyjnej,
 • prokuratura lub jednostka policji, zajmująca się tą sprawą,
 • numer polisy OC sprawcy wypadku,
 • nazwa zakładu lub towarzystwa ubezpieczającego w zakresie OC, NW.

Przydatne, a na późniejszym etapie wręcz nieodzowne może okazać się również:

 • spisanie „na gorąco” przebiegu zdarzenia,
 • ustalenie świadków zdarzenia (bardzo wskazane jest spisanie i zachowanie imion i nazwisk oraz numerów telefonów do świadków),
 • zrobienie zdjęć z miejsca kolizji drogowej z widokiem na pozostawione przez pojazdy ślady i rozmiar uszkodzeń.

Powyższe informacje będą bardzo pomocne w obronie interesów poszkodowanego już w procesie karnym, jak i ewentualnie cywilnym (mających za przedmiot samo odszkodowanie, zadośćuczynienie i rentę). Warto z własnej strony zadbać o tego typu formalności, ponieważ może zdarzyć się, że policja nie zawsze dopełni wszystkich możliwych czynności lub sprawca zacznie mataczyć, powołując fałszywych świadków i zakłamując obraz sprawy – jeśli trzymamy rękę na pulsie i dopytujemy o to, co trzeba – procedura będzie przeprowadzona kompleksowo.

Radzimy zawsze na miejsce zdarzenia wzywać policję, szczególnie w przypadku, gdy sprawca:

 • uciekł z miejsca wypadku,
 • jest obcokrajowcem,
 • nie przyznaje się do winy,
 • nie udostępnia dokumentów,
 • nie okazuje dowodu osobistego.

Od policji możemy żądać (choć lepiej jest stosować formę „proszę” ) wydania tzw. notatki urzędowej / notatki policyjnej, dotyczącej ustalenia okoliczności wypadku. Czasami wydawana jest pisemna informacja o zdarzeniu, uczestnikach i sprawcy.

Jeśli nie jest możliwe uzyskanie notatki policyjnej, proszę na piśmie (czytelnie podpisanym pełnym imieniem i nazwiskiem) odebrać od sprawcy wypadku:

 • oświadczenie potwierdzające okoliczności wypadku,
 • jego przyznanie się do winy,
 • dane, dotyczące uczestników wypadku,
 • wskazanie ubezpieczalni i nr polisy pojazdu sprawcy wypadku.

Jeżeli masz pytanie dotyczące podobnej sprawy, możesz poprosić o kontakt naszego eksperta. Wprowadź numer telefonu w polu poniżej.

lub podaj swój adres email:

1. Administratorem Twoich danych osobowych udostępnionych za pomocą formularza jest Polskie Centrum Odszkodowań sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-508), przy ul. Puławskiej 39 lok. 40, e-mail: biuro@pco.info.pl, tel. +48 22 659 33 43.

2. Twoje dane osobowe są przetwarzane na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. w oparciu o niezbędność przetwarzania do celów związanych z kontaktem w sprawie zgłoszenia odszkodowawczego.

3. Twoje dane będą przetwarzane nie dłużej niż do czasu podjęcia decyzji co do nawiązania współpracy, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.

4. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

5. Administrator zastrzega sobie prawo zamiany niniejszego regulaminu, przez opublikowanie jego nowej wersji na stronie internetowej.

6. Wszelkie pytania dotyczące niniejszego regulaminu prosimy kierować na adres: biuro@pco.info.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz kredyt we frankach?
Jest spora szansa na to, że możesz otrzymać zwrot nadpłaconych rat. Kompletowanie dokumentów. Oszacowanie roszczeń. Analiza umowy kredytowej. Zadzwoń 222500899
Dziękujemy za zainteresowanie bezpłatną analizą umowy kredytu. Na podany adres mailowy wysłaliśmy prośbę o potwierdzenie adresu mail.
Szanujemy Twoją prywatność. Żadne informacje nie zostaną ujawnione podmiotom trzecim.
Don't miss out. Subscribe today.
×
×
WordPress Popup Plugin