Dokumenty niezbędne do otrzymania odszkodowania
Dokumenty niezbędne do otrzymania odszkodowania
Aby zgłosić roszczenie i uzyskać jak najwyższe zadośćuczynienie i rentę niezbędne jest zgromadzenie właściwej dokumentacji, czyli aby rozpocząć proces likwidacji szkody musimy mieć dokumenty potrzebne do otrzymania odszkodowania.
Najczęściej bywa tak, że osoby uprawnione (występujące o odszkodowanie, zadośćuczynienie, rentę), podejmując starania osobiście, są w stanie uzyskać dużą część niezbędnej dokumentacji znacznie szybciej niż profesjonalny pełnomocnik. Jest to trochę kuriozalna sytuacja, niemniej jednak występująca w praktyce. Poszkodowani, osobiście zwracając się o dokumenty do organów ścigania (policja, prokuratura) czy placówek służby zdrowia etc., oszczędzają sporo czasu. Pełnomocnik natomiast wszelkie sprawy załatwia przede wszystkim drogą listowną (rzadziej osobiście) – droga listu, który często przez długi czas leży w tego typu instytucjach, czeka na otwarcie lub przekazanie do uprawnionej osoby, jest zdecydowanie dłuższa.
Co zrobić po wypadku?
Zdajemy sobie sprawę, że tuż po wypadku człowiek rzadko zachowuje spokój i pamięta o kompletowaniu dokumentacji, zwłaszcza jeśli są ranne osoby. Gdyby jednak tak się zdarzyło, że mamy do czynienia z lekką stłuczką lub jest na miejscu osoba opanowana, poniżej lista dokumentów i formalności, które dobrze jest załatwić „od ręki”.
Dokumenty niezbędne do otrzymania odszkodowania od sprawcy i policji
W pierwszej kolejności muszą być ustalone okoliczności zdarzenia:
- określenie sprawcy zdarzenia
- sygnatura sprawy policyjnej,
- prokuratura lub jednostka policji, zajmująca się tą sprawą,
- numer polisy OC sprawcy wypadku,
- nazwa zakładu lub towarzystwa ubezpieczającego w zakresie OC, NW.
Przydatne, a na późniejszym etapie wręcz nieodzowne może okazać się również:
- spisanie „na gorąco” przebiegu zdarzenia,
- ustalenie świadków zdarzenia (bardzo wskazane jest spisanie i zachowanie imion i nazwisk oraz numerów telefonów do świadków),
- zrobienie zdjęć z miejsca kolizji drogowej z widokiem na pozostawione przez pojazdy ślady i rozmiar uszkodzeń.
Powyższe informacje będą bardzo pomocne w obronie interesów poszkodowanego już w procesie karnym, jak i ewentualnie cywilnym (mających za przedmiot samo odszkodowanie, zadośćuczynienie i rentę). Warto z własnej strony zadbać o tego typu formalności, ponieważ może zdarzyć się, że policja nie zawsze dopełni wszystkich możliwych czynności lub sprawca zacznie mataczyć, powołując fałszywych świadków i zakłamując obraz sprawy – jeśli trzymamy rękę na pulsie i dopytujemy o to, co trzeba – procedura będzie przeprowadzona kompleksowo.
Radzimy zawsze na miejsce zdarzenia wzywać policję, szczególnie w przypadku, gdy sprawca:
- uciekł z miejsca wypadku,
- jest obcokrajowcem,
- nie przyznaje się do winy,
- nie udostępnia dokumentów,
- nie okazuje dowodu osobistego.
Od policji możemy żądać (choć lepiej jest stosować formę „proszę” ) wydania tzw. notatki urzędowej / notatki policyjnej, dotyczącej ustalenia okoliczności wypadku. Czasami wydawana jest pisemna informacja o zdarzeniu, uczestnikach i sprawcy.
Jeśli nie jest możliwe uzyskanie notatki policyjnej, proszę na piśmie (czytelnie podpisanym pełnym imieniem i nazwiskiem) odebrać od sprawcy wypadku:
- oświadczenie potwierdzające okoliczności wypadku,
- jego przyznanie się do winy,
- dane, dotyczące uczestników wypadku,
- wskazanie ubezpieczalni i nr polisy pojazdu sprawcy wypadku.