Wyświetl

Odszkodowanie za hałas w sylwestra?

Czy można uzyskać odszkodowanie za hałas w sylwestra? Oczywiści spowodowany głównie fajerwerkami i petardami o północy. W tym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie, a nie jest ona tak oczywista jak może się wydawać.

Podstawą prawną takiego roszczenia mógłby być art. 415 k.c. statuujący ogólną odpowiedzialność deliktową. Zatem kto z własnej winy wyrządził innej osobie szkodę – jest zobowiązany do jej naprawienia. Rozkładając powyższą normę na czynniki pierwsze uzyskujemy przesłanki odpowiedzialności odszkodowawczej.

fajerwerkiCelem jest więc wykazanie zawinionego działania jakiegoś podmiotu lub osoby, szkody poniesionej przez inną osobę oraz związku przyczynowego między pierwszymi dwoma przesłankami.  Niestety w przypadku próby sformułowania roszczenia o odszkodowanie za hałas w sylwestra wszystkie trzy nastręczają trudności. By istniały szanse powodzenia trzeba wskazać konkretny podmiot, który jest odpowiedzialny za powstanie szkody. Musimy więc z imienia i nazwiska wskazać konkretną osobę, która doprowadziła do poniesienia przez nas szkody. W praktyce jest to wielce trudne – zwłaszcza w sylwestrowym, często zupełnie anonimowym tłumie świętujących.

Drugą przesłanką jest szkoda. Na wstępie warto się zastanowić w czym taka szkoda na osobie miałaby się objawiać. Klasyczna triada: krzywda, ból. cierpienie. Dołóżmy jeszcze stres i dyskomfort psychiczny. W normalnych warunkach ciężko sobie wyobrazić by od huku eksplozji petard, rac i rakiet ktoś doznał szkody na osobie. Trudno uwierzyć by jakiś sąd lub ubezpieczyciel uznał jako szkodę na osobie kilkuminutowy stres, nie wywołujący trwałych śladów na psychice. Ta przesłanka wobec tego jest nawet bardziej wątpliwa od pierwszej.

Tu przechodzimy do ostatniej – związek przyczynowy. W związku z tym, że to na stronie roszczącej ciąży obowiązek dowodowy, musi ona udowodnić także, że szkoda powstała dokładnie w taki, a nie inny sposób oraz, że jest spowodowana przez tą konkretną osobę. O północy w Sylwestra obiektywnie nie jest możliwe połączenie związkiem przyczynowym jednego z wystrzałów z powstałą „szkodą”.

Jak widać wystąpienie z roszczeniem o odszkodowanie za hałas w Sylwestra nastręczałoby ogrom problemów w praktyce, a szanse na jego uzyskanie należy ocenić jako co najwyżej znikome. Nie mniej jednak odszkodowanie za hałas jest możliwe, o tym jednak w kolejnym artykule już w nowym roku.

W tym miejscu w imieniu całej redakcji bloga życzymy wszystkim czytelnikom Szczęśliwego Nowego Roku!

Jeżeli masz pytanie dotyczące podobnej sprawy, możesz poprosić o kontakt naszego eksperta. Wprowadź numer telefonu w polu poniżej.

lub podaj swój adres email:

1. Administratorem Twoich danych osobowych udostępnionych za pomocą formularza jest Polskie Centrum Odszkodowań sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-508), przy ul. Puławskiej 39 lok. 40, e-mail: biuro@pco.info.pl, tel. +48 22 659 33 43.

2. Twoje dane osobowe są przetwarzane na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. w oparciu o niezbędność przetwarzania do celów związanych z kontaktem w sprawie zgłoszenia odszkodowawczego.

3. Twoje dane będą przetwarzane nie dłużej niż do czasu podjęcia decyzji co do nawiązania współpracy, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.

4. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

5. Administrator zastrzega sobie prawo zamiany niniejszego regulaminu, przez opublikowanie jego nowej wersji na stronie internetowej.

6. Wszelkie pytania dotyczące niniejszego regulaminu prosimy kierować na adres: biuro@pco.info.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz kredyt we frankach?
Jest spora szansa na to, że możesz otrzymać zwrot nadpłaconych rat. Kompletowanie dokumentów. Oszacowanie roszczeń. Analiza umowy kredytowej. Zadzwoń 222500899
Dziękujemy za zainteresowanie bezpłatną analizą umowy kredytu. Na podany adres mailowy wysłaliśmy prośbę o potwierdzenie adresu mail.
Szanujemy Twoją prywatność. Żadne informacje nie zostaną ujawnione podmiotom trzecim.
Don't miss out. Subscribe today.
×
×
WordPress Popup Plugin