Odszkodowanie za poparzenie w klinice estetycznej
Do redakcji bloga, na nasz adres kontakt@blogpowypadkowy otrzymaliśmy pytanie sprawie o poparzenie w klinice estetycznej:
Witam,
proszę o pomoc w sprawie pisma do ubezpieczyciela kliniki urody estetycznej.Sprawa wygląda tak:
kobieta, lat 30. W klinice urody estetycznej miała wykonywany zabieg laserowy z powodu brzydkiego przebarwienia w newralgicznym miejscu na twarzy – nad ustami.
4 zabiegi przyniosły super efekt, piąty zabieg miał być ostatnim.
Zabieg wykonywał lekarz chirurg i przyniósł niestety tragiczne skutki. Lekarz ustawił za silną moc lasera przez co kobieta została poparzona, powstały głębokie rany, skóra schodziła płatami, powstały białe plamy – jak blizny a samo przebarwienie wygląda gorzej niż przed pierwszym zabiegiem.
Lekarz na początku próbował wmówić pacjentce, że to pewnie przez to, jak się odżywia. Ostatecznie zgodził się w ramach tego co się stało wykonywać zabiegi tak długo, aż nie uzyska pożądanego efektu. Oczywiście poszkodowana stosuje wszystkie preparaty zalecone przez lekarza.
Po ok 3-4 miesiącach od feralnego zabiegu skóra na twarzy nadal wygląda źle. Przebarwienie, a w zasadzie mocno ciemna plama jest nadal widoczna, jest ogromna, widać też białe ślady/blizny. Kobieta ma pracę wymagającą spotkań z ludźmi przez co bardzo też cierpi na tym jej psychika.
Chce walczyć o odszkodowanie. Zapłaciła sporo pieniędzy na wcześniejsze zabiegi.O jaką kwotę w takim przypadku może się starać w ramach odszkodowania?
Będziemy wdzięczni za wszelkie sugestie i podpowiedzi.
Wykonanie zabiegu medycyny estetycznej stanowi szczególną formę interwencji medycznej – jeżeli pacjent dokładnie opisał lekarzowi, jaki efekt plastyczny chce osiągnąć, a lekarz stwierdził, że efekt taki jest w stanie zagwarantować, to będzie odpowiadał za nieuzyskanie właśnie tego efektu.
Trzeba pamiętać, że prawo obliguje lekarza do wykonywania interwencji medycznych zgodnie z wymaganiami aktualnej wiedzy medycznej, zasadami etyki lekarskiej, dostępnymi mu metodami leczenia oraz z należytą starannością. Każde skuteczne udowodnienie przez pacjenta wystąpienia lekarza przeciwko tym wytycznym, będzie zwiększało drastycznie szanse na odszkodowanie.
Wbrew należytej staranności będą takie zachowania lekarza jak używanie wyrobów medycznych w sposób niezgody z charakterystyką producenta (np. użycie lasera w sposób niezgodny z instrukcją producenta), zwyczajne niedbalstwo czy brak wymaganej zręczności (złe ustawienie lasera). Nie bez znaczenia dla wysokości odszkodowania będzie to, czy lekarz używał preparatów oryginalnych (tzn. pełnowartościowych), szczególnie jeżeli pacjent życzył sobie właśnie takich.
Wysokość odszkodowania w sprawach o poparzenie w klinice estetycznej może dochodzić nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych (np. poparzenie w trakcie depilacji laserowej, którego efektem są trwałe blizny), jednak najwięcej zależy od okoliczności zdarzenia, możliwości wskazania związku przyczynowo skutkowego, oświadczeń osoby poszkodowanej i potencjalnych świadków, a także profesjonalizmu przedstawiciela prawnego, odpowiedniego zachowania pacjenta i charakteru szkody. Praktyka pokazuje, że w sprawach z tytułu błędu medycznego, poszkodowany staje do nierównej walki jeśli nie korzysta z profesjonalnego pełnomocnika.
Nasze doświadczenie pokazuje także, że sprawy o odszkodowanie za poparzenie w klinice estetycznej w większości wypadków kończą się sprawą sądową, bo na etapie tzw. ugodowym (negocjacyjnym) strony nie mogą dojść do porozumienia. To oczywiście nie oznacza, że osoba poszkodowana jest z góry skazana na przegraną – wystarczy mieć dobrego pełnomocnika. Osoby poszkodowane w wyniku zabiegów w klinice estetycznej w razie wątpliwości zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 22 659 33 43 – pierwsza konsultacja z prawnikiem, analiza sprawy i wycena postępowania jest bezpłatna.