Wyświetl

Regulacje na rynku odszkodowań

Zaniżanie odszkodowań oraz odmawianie wypłat przez ubezpieczycieli od lat było czynnikiem rozwoju kancelarii odszkodowawczych. Ich dokładna liczba nie jest znana, ale prawdopodobnie oscyluje wokół kilku tysięcy i ciągle rośnie. Według rzecznika finansowego nadszedł odpowiedni moment aby wprowadzić odgórne regulacje na rynku odszkodowań.

Trudno nadal wskazać dokładne statystyki jeśli chodzi o liczbę kancelarii, ponieważ podmioty działające na rynku odszkodowań występują w różnych formach, od jednoosobowych działalności gospodarczych po spółki notowane na GPW – informowała parę lat temu Justyna Halaś, dyrektor biura Polskiej Izby Doradców i Pośredników Odszkodowawczych i od tamtego czasu nic się nie zmieniło.

Do tej pory to rynek tak naprawdę regulował sposób działania i warunki współpracy z kancelariami. O odgórnym nałożeniu pewnych sztywnych ram w środowisku mówiło się już od dawna, jednak wygląda na to, że tym razem sprawa nabiera tempa. Rzecznik finansowy chce uregulować działalność kancelarii i przedstawia bardzo konkretne propozycje.

odszkodowań

Aleksandra Wiktorow, rzecznik finansowy, przedstawiła na konferencji prasowej projekt założeń nowej ustawy o doradztwie odszkodowawczym. Jej głównym celem są oczywiście  regulacje na rynku odszkodowań i ochrona interesów osób korzystających z usług kancelarii odszkodowawczych. Niestety, obecnie w związku z brakiem takich przepisów, jest tak, że kancelarię odszkodowawczą może złożyć praktycznie każdy. Założenie działalności gospodarczej w CEIDG to żaden problem. Pojawia się więc pytanie, czy taka osoba ma określona wiedzę. Podpowiadaliśmy niedawno [url=http://blogpowypadkowy.pl/przedstawiciel-do-spraw-odszkodowan-na-co-zwracac-uwage/]10 rzeczy, na które zwrócić uwagę u doradcy ds. odszkodowań[/url]. Regulacja miałaby sprawić, że taka lista nie byłaby lub byłaby w ograniczonym stopniu potrzebna.

Projekt rzecznika przewiduje przede wszystkim stworzenie spisu kancelarii odszkodowawczych i powołanie samorządu, który będzie nadzorował prowadzenie takiej działalności. Jedna z propozycji dotyczy również ograniczenia prowizji, które takie firmy potrącają z uzyskanych odszkodowań. Zdarzały się bowiem umowy, gdzie prowizja sięgała 50 % + VAT z uzyskanego odszkodowania. Standardowo prowizje sięgają 20 – 30 %, przynajmniej w tych firmach o ugruntowanej pozycji, które nie „naciągają” swoich klientów.

Jeżeli masz pytanie dotyczące podobnej sprawy, możesz poprosić o kontakt naszego eksperta. Wprowadź numer telefonu w polu poniżej.

lub podaj swój adres email:

1. Administratorem Twoich danych osobowych udostępnionych za pomocą formularza jest Polskie Centrum Odszkodowań sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-508), przy ul. Puławskiej 39 lok. 40, e-mail: biuro@pco.info.pl, tel. +48 22 659 33 43.

2. Twoje dane osobowe są przetwarzane na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. w oparciu o niezbędność przetwarzania do celów związanych z kontaktem w sprawie zgłoszenia odszkodowawczego.

3. Twoje dane będą przetwarzane nie dłużej niż do czasu podjęcia decyzji co do nawiązania współpracy, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.

4. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

5. Administrator zastrzega sobie prawo zamiany niniejszego regulaminu, przez opublikowanie jego nowej wersji na stronie internetowej.

6. Wszelkie pytania dotyczące niniejszego regulaminu prosimy kierować na adres: biuro@pco.info.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz kredyt we frankach?
Jest spora szansa na to, że możesz otrzymać zwrot nadpłaconych rat. Kompletowanie dokumentów. Oszacowanie roszczeń. Analiza umowy kredytowej. Zadzwoń 222500899
Dziękujemy za zainteresowanie bezpłatną analizą umowy kredytu. Na podany adres mailowy wysłaliśmy prośbę o potwierdzenie adresu mail.
Szanujemy Twoją prywatność. Żadne informacje nie zostaną ujawnione podmiotom trzecim.
Don't miss out. Subscribe today.
×
×
WordPress Popup Plugin