Wyświetl

Termin przedawnienia

Termin przedawnienia biegnie dopiero od momentu, dowiedzenia się przez poszkodowanego o szkodzie oraz o osobie za nią odpowiedzialnej. Szkoda spowodowana danym zdarzeniem może przecież ujawnić się nawet w odległej przyszłości. Dlatego też, od tego dopiero momentu należy liczyć początek terminu przedawnienia.

W wypadku pasażer samochodu 32-letni chłopak odniósł obrażenia szyi i głowy. Na czas transportu do szpitala nie zastosowano u niego unieruchomienia kręgosłupa, nawet w postaci kołnierza ortopedycznego. Dopiero po kilku dniach stwierdzono złamanie kręgu z uszkodzeniem rdzenia kręgowego. Na skutek błędu medycznego, chłopak został częściowo sparaliżowany.

Po trzech latach od wypadku między poszkodowanym a Ubezpieczycielem, w którym ubezpieczony był szpital, została zawarta ugoda. Poszkodowany nie zdawał sobie sprawy z nieodwracalności skutków wypadku, kosztów dalszego leczenia, etc. Postanowił więc dochodzić dodatkowego zadośćuczynienia ponad dotychczas wypłacone. Ubezpieczyciel podniósł jednak zarzut przedawnienia.

Sąd Apelacyjny (sygn. akt I ACa 771/08) w Szczecinie uznał rację powoda – oddalił zarzut przedawnienia. „…Przedawnienie odnosi się do roszczeń wymagalnych, a w rozpoznawanej sprawie wymagalność roszczeń za cierpienia przyszłe jeszcze nie nastąpiła. Zadośćuczynienie zaś co do zasady uwzględniać powinno wszystkie cierpienia, jakie łączą się z zaniechaniem zobowiązanego do zapłaty…”

Jeżeli masz pytanie dotyczące podobnej sprawy, możesz poprosić o kontakt naszego eksperta. Wprowadź numer telefonu w polu poniżej.

lub podaj swój adres email:

1. Administratorem Twoich danych osobowych udostępnionych za pomocą formularza jest Polskie Centrum Odszkodowań sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-508), przy ul. Puławskiej 39 lok. 40, e-mail: biuro@pco.info.pl, tel. +48 22 659 33 43.

2. Twoje dane osobowe są przetwarzane na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. w oparciu o niezbędność przetwarzania do celów związanych z kontaktem w sprawie zgłoszenia odszkodowawczego.

3. Twoje dane będą przetwarzane nie dłużej niż do czasu podjęcia decyzji co do nawiązania współpracy, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.

4. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

5. Administrator zastrzega sobie prawo zamiany niniejszego regulaminu, przez opublikowanie jego nowej wersji na stronie internetowej.

6. Wszelkie pytania dotyczące niniejszego regulaminu prosimy kierować na adres: biuro@pco.info.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz kredyt we frankach?
Jest spora szansa na to, że możesz otrzymać zwrot nadpłaconych rat. Kompletowanie dokumentów. Oszacowanie roszczeń. Analiza umowy kredytowej. Zadzwoń 222500899
Dziękujemy za zainteresowanie bezpłatną analizą umowy kredytu. Na podany adres mailowy wysłaliśmy prośbę o potwierdzenie adresu mail.
Szanujemy Twoją prywatność. Żadne informacje nie zostaną ujawnione podmiotom trzecim.
Don't miss out. Subscribe today.
×
×
WordPress Popup Plugin