Jak uzyskać wysokie odszkodowanie po wypadku?
Dla każdego poszkodowanego w wypadku najważniejszy jest powrót do zdrowia. Aby było to jednak możliwe, bardzo często potrzebne są pieniądze na leczenie, rehabilitację czy drogie konsultacje z lekarzem. Pojawia się pytanie, jak uzyskać wysokie odszkodowanie po wypadku?
Należy pamiętać, że wysokie odszkodowanie nie jest łatwo. I nie jest to próba przestraszenia lub też negatywnego nastawiania do walki o godziwe zadośćuczynienie po wypadku. Ubezpieczyciele po prostu bardzo często zaniżają wypłacone odszkodowanie. Poniżej znajdują się podstawowe zasady i wskazówki w drodze po wysokie odszkodowanie. Każdy krok to oczywiście również szereg pomniejszych zagadnień z nim związanych, dlatego zajdzie potrzeba większej ilości informacji lub po prostu wsparcia prawnego w zakresie ubiegania się o odszkodowanie – nie wahaj się skorzystać z pomocy prawnika. Po pomoc można zwrócić się wysyłając formularz zgłoszeniowy umieszczony po prawej stronie lub wysyłając wiadomość na adres kontakt@blogpowypadkowy.pl Likwidacja szkody po wypadku to niewątpliwie temat złożony, ale kierując się poniższymi zasadami, można choć częściowo uniknąć niepotrzebnego stresu.
Ustalenie sprawcy
Pierwszą kwestią jest ustalenie winy. Czasami jest ona jednoznaczna, a sam sprawca od razu się do niej przyznaje. Jeśli zachodzi taka sytuacja, nikt nie poniósł poważniejszych obrażeń i nie ma potrzeby wzywania karetki, nie ma obowiązku wzywania policji na miejsce kolizji. Można spisać wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym (wzór do pobrania np. http://pbuk.pl/doc/wspolne_oswiadczenie_pl.pdf – warto zawsze mieć wydrukowany egzemplarz w samochodzie), w którym możliwie szczegółowo należy opisać okoliczności związane ze szkodą i wskazać wszystkich uczestników oraz świadków, a także jasno określić, kto jest poszkodowanym, a kto jest sprawcą. Warto także, aby lepiej zobrazować, jak doszło do samego zdarzenia, naszkicować drogę i moment zderzenia się obu samochodów. Takie oświadczenie muszą bezwzględnie podpisać kierujący obydwoma pojazdami.
Warto tu jednak zaznaczyć, że w praktyce może zdarzyć się tak, iż sprawca wypadku będzie po jakimś czasie próbować zmienić swoją wersję zdarzenia. Co do zasady podpisanie oświadczenia jest dość jednoznaczne i ciężko się z niego wycofać, ale aby mieć 100% pewności odnośnie dalszego ubiegania się o wysokie odszkodowanie – wezwanie na miejsce policji z punktu widzenia poszkodowanego nigdy nie zawadzi.
Inaczej wygląda sytuacja, gdy strony nie zgadzają się w kwestii tego, kto zawinił lub w wyniku wypadku są ranne osoby. Wtedy bezwzględnie należy wezwać na miejsce służby mundurowe i oczywiście karetkę.
Zawsze też należy zrobić własne fotografie z miejsca zdarzenia. Nie muszą być one w pełni profesjonale, a jedynie obrazować samo miejsce zdarzenia, warunki atmosferyczne i rozmiar szkody.
Robimy tak dlatego, że w myśl art. 415 Kodeksu cywilnego: Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.
Zebranie rachunków i paragonów
Jeśli po wypadku osoba poszkodowana musi być hospitalizowana, kupować leki, wydawać pieniądze na dojazdy do lekarza lub sprzęt medyczny i rehabilitacyjny – należy bezwzględnie zbierać wszystkie paragony, rachunki i inne dowody zapłaty potwierdzające ponoszone wydatki. Uzyskać wysokie odszkodowanie, czyli takie które również obejmuje zwrot poniesionych na skutek wypadku wydatków, będzie trudniej bez zbieranych dowodów.
Oświadczenia świadków
Bardzo pomocne i bardzo przydatne. Jeśli tylko znamy kogoś, kto widział przebieg zdarzenia lub może jakoś przedstawić przebieg wypadku – nie wolno wahać się z prośbą o pomoc. Oświadczenie świadka, spisane krok po kroku i własnoręcznie przez niego podpisane, to nieoceniona pomoc w sprawie o wysokie odszkodowanie. Dzięki temu ubezpieczyciel nie może kwestionować przebiegu zdarzenia i od razu można przejść do samego rozmiaru wypłacanego odszkodowania.
Dokumentacja medyczna
Jedna z podstawowych spraw, to zbieranie całości dokumentacji medycznej. Wszystkie zalecenia lekarzy, wywiad z pacjentem, wypisy ze szpitala, skierowania na rehabilitację, a także Karta Medycznych Czynności Ratunkowych, jeśli poszkodowanego z miejsca zdarzenia zabrała karetka. Każdy z tych dokumentów ma duże znaczenie i pozwala na oszacowanie wielkości poniesionej szkody, a w praktyce prowadzi do otrzymania wysokiego odszkodowania. Żaden poszkodowany nie może bagatelizować stanu swojego zdrowia. Stres i szok po wypadku często tłumią powstałe obrażenia ciała, a nie podejmując zaleconego przez lekarza leczenia można nawet odebrać sobie możliwość uzyskania pieniędzy!
Jaka wysokość odszkodowania
Wycena nieszczęścia to największe wyzwanie w całym procesie ubiegania się o odszkodowanie, zwłaszcza dla osób, które zostały poważnie poszkodowane lub nawet niepełnosprawne w wyniku wypadku. Można posłużyć się ogólnodostępnymi wyrokami lub prostymi kalkulatorami wielkości uszczerbku na zdrowiu, jednakże szczera prawda jest taka, że sytuacji gdy zastanawiamy się jak uzyskać wysokie odszkodowanie po wypadku, najlepszym i dającym większą pewność na sukces rozwiązanie jest wsparcie prawnika. Kancelaria specjalizująca się w sprawach o odszkodowanie dokładnie przeliczy na pieniądze wartość utraconego przez ich klienta zdrowia i wszystkich doznanych szkód, uzyskując wysoką kwotę odszkodowania. W walce z ubezpieczycielem nie ma miejsca na sentymenty. Wynajęty przez zakład ubezpieczeń adwokat lub radca prawny będzie robił wszystko, aby poszkodowanemu wypłacić możliwie jak najmniejszą kwotę. Wyliczając wysokość odszkodowania, prawnicy biorą pod uwagę kilkadziesiąt czynników, m.in. wiek, obecną pracę, okoliczności zdarzenia, wykształcenie, rodzinę na utrzymaniu, wszelkie plany na przyszłość, posiadane przez poszkodowanego kredyty do spłacenia czy nawet miejsce zamieszkania.
Wybór ścieżki dochodzenia roszczeń odszkodowawczych zależy już tylko od poszkodowanego, który zastanawia się jak uzyskać wysokie odszkodowanie. Jeśli nie czuje się na siłach walczyć z ubezpieczycielem (a należy pamiętać, że może to zająć całościowo nawet kilka lat!) warto po prostu zająć się swoim życiem i zdrowiem, resztę zostawić profesjonalistom. W sytuacjach, gdy poszkodowany w wypadku nie posiada odpowiedniej wiedzy prawniczej i umiejętności negocjacyjnych nie warto narażać się na drastyczne zaniżenie odszkodowania powypadkowego. Decydując się na współpracę z kancelarią odszkodowawczą otrzymuje się kompleksową obsługę prawną właściwie na każdym etapie zleconej sprawy.